Untitled Document
2019-09-09 18:15:53

Okula Dönüş E-ticarete Yaradı!

Okulların açılmasına kısa bir süre kala, en büyük hareketlilik e-ticarette yaşandı. Okul alışverişinde bu yıl online alışveriş mağazaları çok daha fazla tercih edildi.

Okullar açılmadan önce, kırtasiyeden çantaya kadar öğrencilerin ihtiyaçları kırtasiyeler yerine online mağazalardan alınmaya başlandı. Konuyla ilgili açıklama yapan TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı ve GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, online satışlarda yüzde 100’e varan artışların yaşandığını söyledi.

Okul Alışverişinde E-Ticaret Siteleri Önde!

İnternette arama yapan veliler, öğrenciler için çanta, kırtasiye ürün ve kitap fiyatlarındaki uygunluk nedeniyle tercihini online mağazalardan yana yaptı. Özellikle bayram tatilinin sona ermesi ile birlikte yaşanan bu hareketlilik istatistiklerle net bir şekilde görülüyor. Konuyla ilgili resmi açıklama yapan TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı ise elektronik ürünlerden kırtasiye ürünlerine kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyaçların online mağazalar ile karşılandığını söyledi. “Tatilin sona ermesiyle alışverişte her açıdan hareketlilik yaşanıyor. Tüketicinin tatil sırasında ertelediği ihtiyaçları, yaklaşan sonbahar-kış dönemine yönelik gereksinimler, çocukların hem elektronik hem giyim hem de kırtasiye tarafındaki okul ihtiyaçları ve üniversite öğrencilerinin ev eksikleri gibi unsurların tümü bu dönemde alışverişi ciddi anlamda hareketlendiren faktörler arasında” diyen Kantarcı, 15 Ağustos ile 28 Ağustos dönemlerinde yaşanan hareketlilik 2018’e göre yüzde 70 ile yüzde 100 arasında artış gösterdiğini belirtti.

Popüler Kategori: Kırtasiye!

İlgili dönem ile ilgili istatistiki bilgiler paylaşan Kantarcı, en çok ilgi gören kategorinin kırtasiye olduğunu söyledi. Kırtasiye ile birlikte en çok ilgi gören bir diğer kategori ise çocuk kategorisindeki spor ayakkabılar oldu.

Bir Değerlendirme De Karataş’tan

Sektördeki hareketlilik ile ilgili bir diğer açıklama ise Akakçe’nin Genel Müdürü Koray Karataş’tan geldi.  2017-18 itibari ile sektörde yaşanan yüzde 41 oranındaki büyümeye dikkat çeken Karataş, alışveriş alışkanlıklarına değindi. Açıklamalara göre veliler, öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını toplu bir şekilde karşılama eğiliminde. Bu doğrultudaçanta, boya, kalem ve suluklar ön planda.

Ortalama Bir Alışveriş 633 TL

Bir öğrenci için ortalama ihtiyaçlara göre fiyat analizi de yapan Karataş, ortalama bir ihtiyaç listesi için 633 TL gibi bir tutarın ortaya çıktığını belirtti. Karataş, “Okul sırt çantası da dâhil olmak üzere beslenme çantası, suluk-matara, 5 adet A4-telsiz defter, 12’li kuru, sulu, pastel boya ve 6’lı keçeli boya, kalem kutusu, 12’li kurşun ve tükenmez kalem, silgi, kalemtıraş, 12’li fosforlu kalem, makas, yapıştırıcı satın alan velilerin piyasada ortalama 633 TL ödeme yapması gerekiyor” dedi.

 

SİZ DE DİJİTALL DÜNYADA VAR OLMAK İSTİYORSANIZ SİZE 1 DK. 'DA ULAŞALIM
Tekrar Aranmak İstiyorum
ETKİNLİK HABERCİSİ
E-bültenimize kayıt olun, etkinliklerden ilk siz haberdar olun.
HIZLI İLETİŞİM
Tüm bilmek istedikleriniz için lütfen iletişime geçin.